Odstąpienie od umowy leasingu przez korzystającego

Umowa leasingu zabezpiecza przede wszystkim interes leasingodawcy i co do zasady korzystający (leasingobiorca) nie może rozwiązać umowy. Takie prawo przysługuje wyłącznie firmie leasingowej na podstawie kilku przesłanek opisanych szczegółowo w kodeksie cywilnym.
Jednak od tej zasady istnieje kilka wyjątków. 

Odstąpienie od umowy leasingu

 

Chcesz odstąpić od umowy leasingu?

Zgodnie z art. 7098 k.c:
§ 4. Korzystający może żądać odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy, jeżeli uprawnienie finansującego do odstąpienia wynika z przepisów prawa lub umowy ze zbywcą. Bez zgłoszenia żądania przez korzystającego finansujący nie może odstąpić od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy.
§ 5. W razie odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy, umowa leasingu wygasa. Finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie, a nie zapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz umowy ze zbywcą.

Przykładowo, jeśli leasingowany przedmiot jest niezgodny z zamówieniem, np. nie zgadza się specyfikacja auta, leasingobiorca może żądać od leasingodawcy odstąpienia od umowy z dealerem.

Innym specyficznym przypadkiem jest sytuacja, w której nie doszło do wydania przedmiotu przez finansującego do używania przez leasingobiorcę.

Zgodnie z art. 7091 k.c.:
Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
Przykładowo, firma leasingowa nie wydała przedmiotu korzystającemu na podstawie protokołu a żąda zapłaty rat leasingowych.

Jeśli nie zachodzą wyżej wskazane przesłanki a leasingobiorcy (korzystający) zależy na zakończeniu umowy leasingu, rekomendujemy wypracowanie porozumienia z finansującym i rozliczenie umowy na podstawie art. 70915 kc.

W przypadku wystąpienia problemów w zakresie odstąpienia lub rozwiązani umowy leasingowej przez leasingobiorcę zapraszamy do kontaktu z naszymi prawnikami.

Artykuł przygotowany przez serwis: www.strefaleasingu.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Popularne słowa kluczowe